Jak wybrać dobre kije i nie dać się wpuścić w maliny

Aby móc uprawiać nordic walking i cieszyć się wszystkimi jego zaletami, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie kije. Nie pierwsze - lepsze w zwykłym dyskoncie, ale kije z przeznaczeniem do nordic walkingu. 

 Dla większości osób nie ma większej różnicy, czy będą to kije do nordic walking czy do trekkingu. W pierwszym wpisie na tym blogu opisałem różnice  pomiędzy obydwoma kijami i ich przeznaczenie. Przypomnę tylko w kilku słowach, iż kije trekkingowe służą do pomocy podczas pokonywania trudnych odcinków, np. w górach. Kije do nordic walkingu służą do sportowego chodzenia przy zastosowaniu odpowiedniej techniki. Skąd zatem u 90% maszerujących kije trekkingowe? Składa się na to kilka rzeczy. Po pierwsze częśc ludzi wychodzi z założenia, że kij to kij, nie ma znaczenia jaki, byle się nadawał do chodzenia. Po drugie cena – kije trekkingowe są znacznie tańsze, można je kupić już za mniej niż 50 zł. Najtańsze kije trekkingowe błędnie opisane jako do nordic walking widziałem już za 29,99 zł. Trzeci aspekt to niewiedza obsługi sklepów, która nie potrafi wskazać różnic pomiędzy przeznaczeniem obu rodzajów kijów a tym bardziej doradzić, które kije powinniśmy kupić. Aby móc uprawiać nordic walking i cieszyć się wszystkimi jego zaletami, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie kije. Nie pierwsze - lepsze w zwykłym dyskoncie, ale kije z przeznaczeniem do nordic walkingu. Dla większości osób nie ma większej różnicy, czy będą to kije do nordic walking czy do trekkingu. W pierwszym wpisie na tym blogu opisałem różnice  pomiędzy obydwoma kijami i ich przeznaczenie. Przypomnę tylko w kilku słowach, iż kije trekkingowe służą do pomocy podczas pokonywania trudnych odcinków, np. w górach. Kije do nordic walkingu służą do sportowego chodzenia przy zastosowaniu odpowiedniej techniki. Skąd zatem u 90% maszerujących kije trekkingowe? Składa się na to kilka rzeczy. Po pierwsze częśc ludzi wychodzi z założenia, że kij to kij, nie ma znaczenia jaki, byle się nadawał do chodzenia. Po drugie cena – kije trekkingowe są znacznie tańsze, można je kupić już za mniej niż 50 zł. Najtańsze kije trekkingowe błędnie opisane jako do nordic walking widziałem już za 29,99 zł. Trzeci aspekt to niewiedza obsługi sklepów, która nie potrafi wskazać różnic pomiędzy przeznaczeniem obu rodzajów kijów a tym bardziej doradzić, które kije powinniśmy kupić. Większość osób kupuje zatem najtańsze kije trekkingowe, uważając, że lepsze nie są potrzebne. Ich jakość niestety jest adekwatna do ceny. Zatem podstawą udanego treningu są dobre kije. Istnieje kilka firm, które wyspecjalizowały się w produkcji i sprzedaży kijówdo nordic walking.

Dobre kije dostosowane są do potrzeb nordic walkingu i maja różnorodne funkcje. Powinny:

 • wspierać tułów,
  jak najmniej obciążać ramiona,
  odciążać nogi,
  wspierać całe ciało podczas ruchu naprzód,
  poprawiać koordynację.
  Nowoczesne kije wykonane są z materiałów stosowanych także w lotnictwie lub Formule 1.

Kije do nordic walkingu wykonuje się :

 • ze stopów aluminium,
  z włókna szklanego,
  z włókna węglowego,
  z mieszanek (włókno węglowe i szklane)

Jeśli masz wybór pomiędzy aluminium a kompozytem, powinieneś wybrac kijki kompozytowe ( wł. szklane lub węglowe). Sa lżejsze i sztywniejsze niż kijki aluminiowe. Dodatkowo materiał ten lepiej absorbuje uderzenia i chroni dzięki temu stawy łokci, dłoni i ramion. Jest to bardzo ważne, jeśli trenujesz na asfalcie lub bardzo intensywnie. Kije ze stopów aluminium są podatniejsze na drgania, ale dla osób ćwiczących rekreacyjnie w zupełności wystarczą.

Istnieją 2 różne rodzaje kijów: o regulowanej długości i o stałej długości. Jedne i drugie mają swoje zalety. Kije regulowane będą idealne dla osób początkujących, które zaczynają przygodę z nordic walkingiem i nie maja jeszcze sprecyzowanej wysokości kijów, dla osób, które dużo podróżują bo łatwo je wtedy złożyć i schować nawet w walizce lub w bagażniku samochodu, lub dla osób, które pożyczają kije innym. Ich wadą jest jednak większy ciężar, który wpływa na przebieg ruchu wahadłowego. Są one też bardziej podatne na drgania powstające podczas kontaktu z ziemią, tłumienie jest ze względu na ruchome części nieco gorsze niż w kijach o stałej długości. Wytrzymałość dobrych kijów regulowanych jest bardzo duża, materiały do ich wykonania są identyczne , jak w kijach o stałej długości. Przy regularnym użytkowaniu mechanizm regulujący długość może po pewnym czasie się zużyć. Kijek o stałej długości z jednego odlewu jeśli jest dobrze dobrany, służyć ci będzie przez całe życie. Długości tych kijków ustalone są co 5 cm. Mają więc 100, 105, 110, 115, 120 cm itd.

Długość kijów jest sprawą indywidualną i zależy od wysokości ciała, indywidualnych proporcji ciała oraz stylu chodzenia. Krótsze kije wskazane są osobom początkującym i preferującym rekreacyjny styl chodzenia. Dłuższe kije wymagają od ćwiczącego intensywniejszej pracy ramion, dłuższego kroku i szybszego tempa marszu – dla osób zaawansowanych ze spotrowym zacięciem. Najprostszym rozwiązaniem przy wyborze kijów jest tzw reguła 90 stopni – obejmij rączki i ustaw kijki pionowo przed sobą. Jeśli kąt między ramieniem a przedramieniem wynosi 90 stopni, to znak, że znalazłeś właściwe kije. Właściwą długość można także obliczyć posługując się wzorem: wzrost x 0,66 dla osoby początkującej lub wzrost x 0,68 dla osoby zaawansowanej. Prawidłowe ustawienie długości zostanie zweryfikowane podczas kilku pierwszych treningów.

Inne cechy budowy dobrego kija:
- uchwyt musi być dopasowany do kształtu dłoni, zbudowany z materiałów gładkich i odpornych na ścieranie, np. z korka, kauczuku, pianki. Dobra rękojeść nie ma wyżłobień na palce ani ograniczników na górze i dole uchwytu takich jak w kijach narciarskich lub do trekkingu. Wszystko po to aby można było swobodnie łapać i wypuszczać kij z dłoni.
- dobrze dopasowana rękawiczka gwarantuje kontrolę nad kijem i poprawne odepchnięcie, gdy dłoń jest otwarta.
- bardzo wygodna jest opcja wypinania, umożliwiajaca uwolnienie dłoni bez konieczności odpinania rzepów na pasku.
- końcówka ostra jest wykonana z metali odpornych na ścieranie - widia. Jest ostra i zadarta jak pazur. Wbija się w każde podłoże, nawet w asfalt i beton. Polecana dla osób zaawansowanych. 
- końcówka ścięta, z zaostrzonymi brzegami, jest bardziej bezpieczna i polecana początkującym i na zajęcia grupowe.
- nakładki gumowe - gdy chodzimy po twardej nawierzchni (asfalt, beton, tartan). Ich wytrzymałośc jest różna i zależy od jakości. Wersja droższa jest wykonana z gumy wulkanizowanej, stosowanej w oponach samochodów, wersja tańsza - z gumy jak w ołówku.

 Jeśli chcesz uprawiać nordic walking często i intensywnie, chcesz poprawić swoją wytrzymałość i siłe a przy okazji pozbyć się zbędnych kilogramów - zainwestuj w dobre kije, bez względu czy są regulowane, czy też mają stałą długość.

Polecani producenci kijów: LEKI, EXEL, KV+, SWIX, ONE WAY, FIZAN, LONGI