FAQ - najczęściej zadawane pytania - zielone szkoły

1. Jak długo trwa wyjazd?

Standardowo wyjazdy na zielone szkoły są 3 dniowe, grupa przyjeżdża w poniedziałek lub środę przed obiadem, a wyjeżdża w środę lub w piątek w godzinach popołudniowych.

2. Czy wyjazd jest organizowany z transportem?

Zawsze przedstawiamy 2 warianty cenowe - z transportem i bez transportu. Często szkoły mają swoich sprawdzonych przewoźników i korzystają z ich usług. W każdym innym przypadku oferta jest już z transportem.

3. Jak wygląda zakwaterowanie?

Podczas naszych zielonych szkół dokładamy wszelkich starań, aby dzieci były zakwaterowane w jak najlepszych warunkach. Do dyspozycji mamy budynek hotelowy i  pokoje 2 - 3 osobowe z łazienkami, w razie konieczności ogrzewane. W przypadku bardzo ciepłych dni na życzenie klienta możemy kwaterować w luksusowych, drewnianych domkach typu Brda, gdzie mieści się 6 dzieci w 3 pokojach. Każdy domek posiada aneks kuchenny oraz łazienkę.

4. Jak wyglądają posiłki?

Podczas zielonych szkół zawsze są 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) i dodatkowo podwieczorek. Grupa rozpoczyna pobyt obiadem a kończy grillem w porze obiadowej.

5.Czy nauczyciel musi się przygotować do prowadzenia zajęć?

Nie, wszystkie zajęcia prowadzone są przez naszych instruktorów. Natomiast prosimy nauczycieli, aby przed przyjazdem grupy, dokonali podziału dzieci na 15 osobowe zastępy zadaniowe

6. Jak wygląda organizacja zajęć podczas zielonych szkół?

Wszystkie zajęcia rekreacyjno - sportowe odbywają się w małych - 15 osobowych grupach zadaniowych, co oznacza, że np. grupa 45 uczniów po przyjeździe dzielona jest na 3 mniejsze grupy a każda z tych grup ma zajęcia ze swoim instruktorem. Zmiana zajęć następuje co godzinę w systemie rotacyjnym. W ciągu całego dnia dzieci mają 3 bloki zajęć - przedpołudniowy i popołudniowy (po 3 godziny) oraz wieczorny (1,5 godz). Rozpoczynamy pobyt blokiem zajęć popołudniowych a kończymy blokiem zajęć przedpołudniowych. Jeśli w programie zielonej szkoły jest wycieczka piesza, wówczas tworzymy większą grupę, z którą wyruszają nasi instruktorzy w odpowiedniej liczbie, aby sprawnie i bezpiecznie prowadzić grupę.

7. Jak wygląda harmonogram dnia na zielonej szkole?

Jeśli zajęcia są stacjonarne na ośrodku, to dzień wygląda w przybliżeniu następująco:

8.30 – śniadanie
10.00 - 13.00 - zajęcia programowe przedpołudniowe
13.30 - obiad z podwieczorkiem
15.00 - 18.00 - zajęcia programowe popołudniowe
18.30 - kolacja
20.00 - 21.20 - zajęcia programowe wieczorne
22.00 - cisza nocna

Jeśli w programie przewidziana jest całodzienna wycieczka, wówczas grupa rozpoczyna śniadaniem a kończy obiadokolacją. W ramach obiadu przewidujemy prowiant na drogę.

8. Jak wygląda zgłoszenie grupy na zieloną szkołę?

Wszelkie sprawy związane z rezerwacjami załatwiamy telefonicznie pod nr 780 097 992 lub mailowo na adres biuro@ekspedycja.eu. Rezerwacja wstępna utrzymana jest do 7 dni, jest to czas, w którym należy zebrać zgody rodziców na wyjazd. Po tym terminie prosimy o wypełnienie i odesłanie formularza zgłoszeniowego (do pobrania na stronie organizatora) niezbędnego do wystawienia umowy. W formularzu zgłoszeniowym prosimy Państwa o następujące informacje : nazwę i adres szkoły, nazwisko osoby upoważnionej do podpisania umowy, nazwisko osoby upoważnionej do kontaktu w sprawie zielonej szkoły, termin i miejsce zielonej szkoły, liczbę opiekunów jadących z dziećmi oraz informację n. t. chorób dzieci, dysfunkcji, diet, uczuleń itp. Po zgłoszeniu grupy wysyłamy do Państwa umowę oraz warunki uczestnictwa, które należy podpisać i odesłać nam w ten sam sposób w terminie do 3 dni od daty jej otrzymania. Standardowo po podpisaniu umowy zbieramy zaliczkę w wysokości 100 zł/os. Kolejne terminy wpłat ustalamy sobie w taki sposób, aby były jak najbardziej korzystne dla Państwa. Wszystkie wpłaty dokonywane są na nasze konto, które widnieje na umowie.

9. Kiedy należy wpłacić zaliczkę za zieloną szkołę?

Zaliczka za organizację zielonej szkoły wynosi 150 zł od dziecka i płatna jest w ciągu 14 dni od daty wystawienia dla Państwa umowy. W tym terminie należy również odesłać listę uczestników wraz z datą urodzenia, abyśmy mogli grupę ubezpieczyć.

10. Czy za usługę wystawiane są faktury?

Tak, za każdą zrealizowaną usługę wystawiamy fakturę VAT marża.

11. Jak można otrzymać fakturę za wyjazd?

Faktury za udział w imprezie wystawiamy do dnia rozpoczęcia zielonej szkoły. Prośbę o FV należy przesłać najpóźniej do dnia wyjazdu. Po tym czasie prośby nie będą uwzględniane. Prośby prosimy przesłać jednym, zbiorczym e-mailem zawierając w nim następujące informacje:
- na kogo ma być wystawiona FV, imię, nazwisko i adres
- kogo ma dotyczyć (imię i nazwisko oraz dokładny adres uczestnika zielonej szkoły)
- kwota
- standardowo na FV wpisywany jest termin, miejsce i koszt skierowania, imię i nazwisko uczestnika zielonej szkoły. Zwracamy uwagę, iż zielona szkoła nie jest wypoczynkiem dziecka (obóz, kolonia) tylko usługą turystyczną, i tak jest opisywana na fakturze. Gotowe faktury są wysyłane mailowo do nauczyciela, który rozlicza się bezpośrednio z rodzicami.

12. Kto powinien podpisać umowę?

Umowę na organizację zielonej szkoły zawieramy ze szkołą, więc umowę powinna podpisać osoba upoważniona do zawierania umów z ramienia szkoły (dyrektor, wicedyrektor) , lub osoba posiadająca pisemne upoważnienie ze strony dyrekcji szkoły do zawierania takich umów.

13. Ilu bezpłatnych nauczycieli może jechać na zieloną szkołę?

W każdym przypadku 1 nauczyciel przypada na 15 uczestników, co znaczy, że np grupa licząca 45 os, może bezpłatnie wziąć 3 nauczycieli. Jeśli grupa chciałaby wziąć dodatkową osobę (nauczyciel, rodzic), wówczas obowiązuje dodatkowa opłata za tą osobę.

14. Czy są jakieś koszty dodatkowe?

Podana cena jest ostateczna, chyba, że grupa chciałaby dodatkowy obiad w dniu wyjazdu. Kolejną sprawą jest liczba osób jadących na zieloną szkołę. Oferta kalkulowana jest na 44 osoby pełnopłatne i standardowy autokar 48 miejsc. W przypadku mniejszej ilości dzieci, cena wzrasta z uwagi na wyższe koszty autokaru na osobę.

15. Czy grupa jest ubezpieczona?

Tak, każda grupa jest ubezpieczona na czas wyjazdu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW - Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. na kwotę 7000 zł)

16. Jaka jest procedura postępowania w razie wypadku?

Gdy wydarzy się wypadek, którego ofiarą jest dziecko uczestniczące w wyjeździe, w zależności od stopnia poszkodowania, przewozimy dziecko do najbliższego ośrodka zdrowia bądź szpitala, lub wzywamy pogotowie. W każdym przypadku rodzic musi wyrazić zgodę na hospitalizację dziecka. Dlatego nauczyciel powinien przed wyjazdem powinien takie zgody od rodziców zebrać.

17. Co w razie niepogody, czy prowadzone są zajęcia?

Nasze ośrodki dysponują wspaniałym zapleczem w razie niepogody, są to wiaty, sale, aule, namioty i inne. W miarę możliwości staramy się, aby wszystkie zaplanowane zajęcia odbyły się zgodnie z programem. Większość zajęć jesteśmy w stanie zrealizować pod zadaszeniem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas mamy alternatywny program, przewidujący zajęcia pod zadaszeniem. Bez względu na pogodę, wszystkie grupy mają bloki zadaniowe, nie ma możliwości siedzenia i czekania na dobrą pogodę :-)

18. Co w przypadku awarii lub spóźnienia autokaru?

Wszystkie autokary, z którymi współpracujemy, mają aktualne badania techniczne. Dodatkowo przed wycieczkami kilkudniowymi autokar przed wyjazdem jest sprawdzany w policyjnej stacji diagnostycznej. W przypadku awarii, gdy autokar zostaje unieruchomiony, przewoźnik ma obowiązek podstawić inny, sprawny lub dokonać naprawy, jeśli jest taka możliwość. W tej sytuacji musimy mieć świadomość, że to chwilę potrwa. Nie ma możliwości, aby w 15 min nowy autokar się podstawił. Jesteśmy cały czas w kontakcie z przewoźnikiem i robimy wszystko, aby jak najszybciej załatwić sprawę. Prosimy zatem nauczycieli i rodziców o wyrozumiałość i cierpliwość.

Jeśli autokar z jakichś przyczyn spóźni się na miejsce zbiórki, my wiemy o tym wcześniej i informujemy pilota lub kierownika wyjazdu o możliwości spóźnienia i przewidywanego czasu dojazdu.

19. Kiedy może wzrosnąć cena wyjazdu?

Obecna sytuacja ekonomiczna jest bardzo niestabilna. Wzrasta inflacja, drożeje paliwo, transport i wszelkie usługi. Wszystkie te czynniki wpływają również na cenę naszych imprez. Przez wszystkie dotychczasowe lata cena, która widniała na umowie, była ceną ostateczną. Jednak w tym roku (2022) po wszystkich podwyżkach, również my byliśmy zmuszeni podnieść cenę zielonych szkół. Było to konieczne, abyśmy mogli dalej pracować według naszych najwyższych standardów, do których przyzwyczailiśmy naszych klientów. Jeśli w przyszłości nastąpi gwałtowny i nagły wzrost cen, wówczas zgodnie z ustawą, możemy podnieść cenę wyjazdu do 8% wartości imprezy.

20. Czy dzieciom, które nie pojechały na zieloną szkołę zwracane są koszty?

Postępowanie w takiej sytuacji regulowane jest Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa, dostarczanymi wraz z umową nauczycielowi. Rezygnacja z udziału w imprezie powinna być zgłoszona w formie pisemnej. Za datę rezygnacji przyjmuje się datę otrzymania rezygnacji przez biuro. W przypadku rezygnacji z udziału w imprezie Biuro potrąci z wniesionych przez uczestnika wpłat wartość poniesionych kosztów. Potrącenia nie mogą przekroczyć:

30% ceny imprezy, gdy rezygnacja następuje w terminie powyżej 30 dni przed rozpoczęciem imprezy.
50% ceny imprezy, gdy rezygnacja następuje w terminie 15 – 7 dni przed rozpoczęciem imprezy
90% ceny imprezy, gdy rezygnacja następuje w terminie krótszym niż 6 dni przed rozpoczęciem imprezy.

Zwrotu dokonuje Biuro, a od zwracanych kwot nie przysługują odsetki. Jest to stała procedura, powszechna we wszystkich biurach podróży.

21. Chętnie bym pojechał, ale nie mam co zrobić z dzieckiem.

W przypadku, gdy nauczyciel decyzję o wyjeździe na zieloną szkołę uzależnia od swojego dziecka, proponujemy, aby nieodpłatnie zabrał je na wyjazd. Dziecko, w zależności od wieku może w pełni uczestniczyć w zajęciach grupy