Regulowane czy o stałej długości?

przez Grzegorz Nakonieczny

Każdy początkujący walker zadaje sobie pytanie, jakie kije wybrać - regulowane czy o stałej długości? Które lepsze, które wygodniejsze, które bardziej trwałe, które będą dla mnie idealne. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. W obecnej chwili producenci wszystkich marek zalewają nas swoimi produktami, przekonując, że właśnie te będą tymi właściwymi.Wszystko zależy od tego, do czego maja nam służyć, jak często chcemy je użytkować, z jaką intensywnością trenować itp, itd. Zarówno jedne jak i drugie mają swoje zalety ale też i wady, o których będzie traktował ten artykuł.

Kije regulowane, chyba najbardzie powszechne i uniwersalne. Podstawową ich zaletą jest możliwość regulacji, w zależności od marki, już od 60cm do nawet 130cm. Fantastyczne kije dla osób, które nordic walking traktujują rekreacyjnie, dużo podróżują i nie chcą od razu wydawać majątku na droższe kije o stałej długości. Ich prosta konstrukcja pozwala precyzyjnie dopasować długość do swojego wzrostu. Dwu elementowe kije szybko się składają, co powoduje, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca, czy w samochodzie, czy w walizce. Można je bez problemu zabrać na urlop.

Zalety:

- możliwość precyzyjnej regulacji długości
- prosty mechanizm skręcania kija
- stosunkowo niska cena
- mobilne - z łatwością zmieszczą się w bagażniku samochodu lub walizce
- czybka wymiana elementów mocujących

Wady:

- większa waga
- zazwyczaj aluminiowe lub z niewielką domieszką carbonu
- mniej stabilne przy większych długościach (nie polecane dla osób bardzo wysokich)
- odczuwalne wibracje i drgania
- możliwość awarii elementu regulującego wysokość
- końcówka zazwyczaj zakończona okrągłym grotem, który na bardziej twardych nawierzchniach może się nie wbijać (choć coraz częściej występuje też ostra końcówka, tak jak w kijach o stałej długości)


Zupełnie inaczej sprawa wygląda z kijami o stałej długości. Zazwyczaj uważane za kije dla zaawansowanych. Sporo w tym prawdy. Po pierwsze kij, który jest zrobiony z jednej rurki, będzie bardziej wytrzymały niż kij z dwiema rurkami połączonymi elementem mocującym. Po drugie większość kijów o stałej długości ma domieszki carbonowe, co czyni je lżejszymi i jeszcze bardzie wytrzymałymi. Najlepsze kije są w 100% z włókna węglowego, 80 - 70 - 60% carbonu to już standard. Ta budowa powoduje, że kij lepiej tłumi drgania, może się oprzeć dużo większym naprężeniom, co znaczy, że nawet bardzo masywne i ciężkie osoby mogą ich używać bez najmniejszego problemu. Zazwyczaj groty tych kijów są zakończone ostrym pazurem, co znacznie ułatwia wbicie kija nawet na twardych nawierzchniach

Zalety:

- dużo lżejsze z uwagi na domieszki włókna węglowego
- bardziej wytrzymałe
- często zakończone ostrą końcówką
- bardzo dobrze tłumią drgania, eliminując wibracje
- duża rozpiętośc długości - od 100 cm do 135 cm

Wady:

- zdecydowanie droższe
- podatne na boczne podmuchy wiatru
- dostępne w długościach co 5 cm
- dla osób niedoświadczonych możliwość wbicia ostrego grotu w stopę
- konieczna kontrola aby ostrym grotem nie poranić osób wokół
- z uwagi na swoją długość, trudniejsze w transporcie
- konieczność dokładnego doboru długości

Jak widać, każdy rodzaj kija ma swoje dobre i gorsze strony. To, jakie kije chcemy mieć, powinno zależeć od tego, jak je chcemy użytkować. Jeśli jesteś sportowcem, chcesz trenować, ścigać się w zawodach - zdecydowanie postaw na dobre kije o stałej długości z ostrym grotem. Jeśli dobrze dobierzesz długość do swoich parametrów, od razu docenisz ich wartość. Trenując czy startując w zawodach musisz mieć pewność, że kij sprosta Twoim wymaganiom, będzie dobrze wbijał sie w podłoże i wytrzyma wszelkie przeciążenia. Jeśli chodzisz rekreacyjnie, mało lub średnio intensywnie, masz mały samochód czy często zabierasz kije w swoje podróże, wybierz wygodne, regulowane. Jeśli jesteś wysokim, silnym mężczyzną - wybierz stałą długość.

Pamiętaj, że bez względu na to, jakie kije wyberzesz, musisz je dokładnie dopasować do swojego wzrostu, swoich proporcji budowy ciała. Nie zawsze osoba o tym samym wzroście, będzie miała taką samą długośc kija jak ty. Dlatego zanim kupisz kije lub będziesz chciał je odpowiednio wyregulować, zasięgnij rady instruktora. Idealnie byłoby pochodzić pod jego okiem, testując różne ustawienia, aby mieć pewność co do długości kija. Kij nie może być ani za krótki, ani za długi. Jeśli  dopiero rozpoczynasz przygodę z kijami, ich długość powinna być nieco krótsza, tak, aby kąt w łokciu był nieco rozwarty. Ułatwi to opanowanie techniki i marszu. W miarę robienia postępów w technice, dynamice marszu, będziesz potrzebować kijów nieco dłużysz, tak, aby kąt w łokciu był maksymalnie zbliżony do kata prostego. Będzie trochę trudniej, ale też zdecydowanie lepiej wpłynie to na aspekty prozdrowotne twojego marszu